Pritisak u gumi važan je faktor koji pomaže u smanjenju potrošnje goriva, povećava udobnost u vožnji i sprečava štetu na gumama. Ali samo ako je propisan!
Nekada su benzinske stanice po Evropi imale istaknutu tablu sa propisanim pritiskom za razna vozila, ali je to danas retkost. Verovatno da menadžment tih stanica razmišlja ovako: Ako je internet tako rasprostranjen, zašto vozači lepo ne pretraže i nađu potrebne informacije?
Još naprednije razmišlja jedan od glavnih proizvođača guma na svetu – Continental. Nedavno je ova kompanija objavila tabelu propisanog pritiska za preko 700 modela od 42 proizvođača automobila. U njoj je naveden propisani pritisak za opterećeno vozilo, kada je puno putnika ili prtljaga, i za neopterećeno vozilo.
Da preuzmete tabelu sa navedenim podacima, u pdf formatu, kliknite na sledeći link: propisani pritisci u gumama za preko 700 modela automobila.
Vozači koji se pridržavaju ove tabele moći će da utiču na smanjenje otpora pri rotaciji i da uštede gorivo. Pored toga, ovo pridržavanje smanjiće samu potrošnju gume i zaštiti je od oštećenja pri opterećenju vozila.
Continental savetuje vozače da proveravaju pritisak svakih 14 dana, kao i pred svako duže putovanje. Pritisak u gumama pravilno se proverava kada je guma hladna tj. vožnja do kompresora nije trajala dugo. S obzirom da živimo u oblasti sa velikim temperaturnim promenama u toku godine, pogledajte još i na koji to način vremenske prilike mogu da utiču na pritisak u gumama.
Izvor – Continental